Pamiątkowa tablica w Parku Dittricha właśnie została odsłonięta

Pamiątkowa tablica w Parku Dittricha właśnie została odsłonięta

31 lipca, 2019 Wyłączono przez admin

27 sierpnia był wyjątkowym dniem dla funkcjonariuszy Policji Państwowej w Żyrardowie. W Parku Dittricha uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą funkcjonowanie Szkoły Szeregowych Policji Państwowej. Tablica umieszczona została przy budynku w którym niegdyś mieściła się ta szkoła. Odsłonięcie tablicy zaplanowano z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

W pół do czwartej po południu zaczęła się uroczystość odsłonięcia tablicy. Zgromadzeni licznie funkcjonariusze policji wzięli udział w tym ważnym wydarzeniu. Park Dittricha stał się miejscem niedługiej, ale kameralnej uroczystości. Idea wykonania tablicy pamiątkowej oraz pomysł zlokalizowania jest w tym miejscu zrodził się w trakcie przygotowań do obchodów Państwowego Święta Policji, które w tym roku połączone były z 100. Rocznicą powołania Policji Państwowej. Realizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki wsparciu Urzędu Miasta Żyrardów, Muzeum Mazowsza Zachodniego oraz Muzeum Lniarstwa.

Szkoła Szeregowych Policji Państwowej w Żyrardowie działała w latach 1928-1931. Pomimo zaledwie 3 lat swojej działalności w jej murach wyszkolono prawie 1300 funkcjonariuszy policji oraz 250 policyjnych instruktorów. W tamtych latach stanowiło to prawie 40% wszystkich adeptów szkół centralnych w Polsce. Poza szkołą w Żyrardowie istniały jeszcze dwie, w Sosnowcu-Piastkach i Mostach Wielkich.

Na zakończenie uroczystości Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie insp. Arkadiusz Zgieb złożył podziękowania Zastępcy Prezydenta Żyrardowa Łukaszowi Choińskiemu za pomoc oraz wsparcie w dążeniach do realizacji tego pomysłu.

 

Źródło:Policja