100. Rocznica powołania Policji Państwowej była okazja do wydania 2 nowych publikacji

100. Rocznica powołania Policji Państwowej była okazja do wydania 2 nowych publikacji

29 lipca, 2019 0 przez admin

W tym roku obchody Powiatowego Święta Policji odbywały się w tym samym miejscu i czasie co obchody 100. Rocznicy powołania Policji Państwowej. Były to dwa dni pełne wielu niespodzianek. Odbyła się również premiera 2 publikacji, przygotowanych specjalnie na tę okazję.


Jedna z książek została napisana przez dra Stanisława Kozdrowskiego, a jej tytuł to „Szkoła policyjna w Żyrardowie 1928-1931”, książka została wydana pod redakcją insp. Arkadiusz Zgieba – Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie. Publikacja porusza temat działającej w międzywojniu Szkoły Szeregowych Policji Państwowej w Żyrardowie. Poza cennymi informacjami na temat struktury oraz zasad funkcjonowania szkoły, kilkunastustronicowa publikacja zawiera również autentyczne zdjęcia historyczne. Wydanie książki nie byłoby możliwe bez współpracy z Urzędem Miasta Żyrardowa i wsparciu Prezydenta Miasta Żyrardowa- Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego oraz pracowników Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Żyrardowa.

Drugą wydaną publikacją jest Instrukcja Organizacji Policji Państwowej Powiatu Błońskiego w Grodzisku Mazowieckim 1919-1932. Przechowywany w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie anonim okazał się skarbnicą wiedzy o funkcjonowaniu Policji Państwowej. Jak ustalili historycy jest to jedna z części maszynopisu, los dwóch pozostałych jest nieznany. Instrukcja zawiera zdjęcia, opisy i wykresy stanowiące cenne źródło informacji. Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie wraz ze Starostą Powiatu Żyrardowskiego zdecydowali się na przedruk tej pozycji. Stało się to możliwe przy wsparciu UM Żyrardów, UM Mszczonów, gmin Puszcza Mariańska, Radziejowice i Wiskitki oraz towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa, a także firm EMKA S.A oraz Lagran Andrzej Koźbiał.

Źródło: Policja