Obroża dla psa – prawidłowe wychowanie

Obroża dla psa – prawidłowe wychowanie

5 stycznia, 2022 Wyłączono przez admin

Obroża dla psa jest istotnym elementem w procesie układania, wychowywania i codziennej zabawy z psem, czasem też pielęgnacji. Powinna być zatem dopasowana do psa i do treningu.

Wybór odpowiedniej obroży dla psa

Psy o grubszej i dłuższej sierści, jak też psy bardziej żywiołowe, bądź nerwowe mogą potrzebować obroży typu kolczatka. Psy gładkifdla psae i krótkowłose, mniejsze i łagodne, wystarczy że dostaną solidną skórzaną, bądź plecioną obrożę. Na pewno nie chcemy żeby obroża w jakikolwiek sposób sprawiała psu przykrość lub ból.

Powinna łatwo się nakładać, mieć możliwość regulacji a także łatwo dać się zdjąć, gdy tego potrzebujemy. Natomiast, na co dzień, gdy spacerujemy, obroża dla psa musi być niezawodna. Nie może się nagle otworzyć, gdy akurat trzymamy psa krótko, bo obok przechodzi ogromny sąsiad kiler, lub pęknąć, gdy pies się szarpnie gwałtownie zobaczywszy np kota. Obroża nie może też dać się zdjąć przez samego psa.

Jeśli spacerujemy w nocy po lesie i jest możliwość, że nasz piesek się gdzieś zgubi, do obroży możemy doczepić światełko, lub komunikator dźwiękowy ułatwiające namierzenie pozycji naszego czworonoga.

Czasami przyplącze się do naszego pupila uciążliwość w postaci pchły. Są obroże odstraszające te pasożyty i w razie potrzeby, możemy się w taką przeciwpchłową obrożę dla psa zaopatrzyć. Jeśli chodzi o walory estetyczne obroży, też warto i na nie zwrócić uwagę i mieć dodatkową radość z koloru, czy wzoru, jakim będzie ona ozdobiona.

Telefon do właściciela

Na obroży możemy umieścić informacje przydatne do znalezienia psa, w razie gdyby uciekł, czy się zagubił. Telefon do właściciela, imię psa i może ulubiona karma mogą uratować naszego przyjaciela z opresji. Metalowe kółeczka na obroży do zahaczania na nich karabinku od smyczy, dobrze, jak nie będą za duże, by uniemożliwić zahaczanie się na nich trawy, lub gałęzi, gdy pójdziemy na spacer w miejsce zarośnięte gęstą roślinnością.

Omega, nie alfa

Pies jest zwierzęciem stadnym i potrzebuje znać swoje miejsce w stadzie. Nasz pupil wie, kto jest przewodnikiem jego stada. Za tą osobą podąża i jej się słucha. Oczywiście my chcemy, by pies znał dokładnie swoje miejsce w naszym rodzinnym stadzie i żeby to było miejsce ostatnie – czyli omega. Bardzo niekomfortowe jest życie z psem, który zajmuje miejsce alfa i rządzi w naszym domu. Taka sytuacja może być nie tylko uciążliwa, ale i częstokroć niebezpieczna nie tylko dla psa, ale i dla ludzi. Pies o statusie przewodnika stada będzie sobie pozwalał na odchodzenie od nas w dowolnym momencie i kierunku, na szczekanie na inne psy, bądź osoby, skakanie na ludzi, szarpanie i ciągnięcie smyczy i wiele tym podobnych zachowań. Zresztą – nasz pies wcale nie marzy o byciu alfa, jeśli taka sytuacja ma miejsce, to tylko dlatego, że sami ludzie nie zajmują pozycji spokojnego i pewnego siebie lidera.

Spokój i dyscyplina

Jak zatem zapewnić sobie i zwierzęciu codzienny komfort. Tu właśnie wielką rolę odegra obroża dla psa. Poprzez smycz i obrożę możemy przekazywać psu polecenia i całą gamę komunikatów. Przede wszystkim zaś posyłać mu naszą spokojną opiekę i pewność przewodnika stada. Czując spokój właściciela, pies również jest spokojny, łatwiej się go układa oraz uczy. Warto zatem brać psa codziennie na spacer i cieszyć się wzajemną nauką. Smycz, obroża i łagodna dyscyplina, to ważne elementy codziennych zabaw z psem.