Dźwigi elektryczne – bezpieczna pomoc w podnoszeniu ładunków

11 lipca, 2021 Wyłączono przez admin

Aby prace związane z przemieszczaniem ciężkich ładunków były jeszcze łatwiejsze, stosowane są specjalistyczne dźwigi. Wśród jednych z najczęściej stosowanych dźwigów znajdują się te wyposażone w silniki elektryczne, które dostępne są w różnych wariantach i mają rozbudowane zastosowanie.

 

Dźwigi elektryczne – co to jest?

Dźwig elektryczny jest rodzajem urządzenia dźwignicowego, podnośnikowego, które pozwala na podnoszenie ładunków za pomocą napędu w postaci silnika elektrycznego. Dźwigi te dostępne są w różnych wariantach konstrukcyjnych, co przekłada się także na ich zróżnicowane zastosowanie.

 

Do kategorii urządzeń jak dźwig elektryczny zalicza się szeroka gama modeli, w tym między innymi:

  • windy
  • podnośniki ruchome
  • wciągarki
  • wciągniki
  • suwnice

 

Zastosowanie dźwigów elektrycznych

Dźwigi elektryczne używane są w różnych zakładach, między innymi w magazynach, firmach produkcyjnych, przetwórczych, wydobywczych.

 

Za pomocą dźwigów elektrycznych pracownicy firm mogą łatwo podnosić duże ładunki, których uniesienie ręcznie nie jest możliwe. Urządzenia te pozwalają wtedy na uniesienie ładunku, a następnie na jego umieszczenie lub przeniesienie w inne miejsce.

 

Dlaczego warto stosować dźwigi elektryczne?

Stosowanie dźwigów elektrycznych wiąże się z wieloma korzyściami. Urządzenia te nie tylko usprawniają pracę, lecz również pozwalają na spełnienie wymogów BHP w firmie – bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Korzyści związane z użytkowaniem dźwigów elektrycznych:

  • łatwiejsze manipulowanie ładunkami o znacznym ciężarze, które nie są możliwe do podniesienia ręcznie – pracownicy mogą wtedy łatwo pracować z różnymi typami surowców, elementów, sprzętów
  • przyspieszenie prac – użytkowanie dźwigów powoduje, że transport bliski odbywa się znacznie szybciej
  • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pracowników – stosowanie dźwigów elektrycznych zmniejsza ryzyko pojawienia się wypadków przy pracy

 

W efekcie dźwig elektryczny to przyszłościowa inwestycja w firmie – razem z nim można dążyć do jeszcze większej efektywności pracy i wyższych zysków.