Czy warto korzystać z usług psychiatry online ?

Czy warto korzystać z usług psychiatry online ?

13 września, 2022 Wyłączono przez admin

Pandemia koronawirusa pozostawiła po sobie ogrom tragedii i cierpienia, jednak dała społeczeństwu także coś pozytywnego. Na fali restrykcji wprowadzanych przez rząd, wiele osób świadczących usługi w szeroko rozumianym zakresie, zmuszonych było do przystosowania się do nowej rzeczywistości. Szybko podjęto działania umożliwiające korzystanie z usług medycznych w formie zdalnej. Choć nie wszystkie podmioty medyczne i nie każde specjalizacja lekarska daje taką możliwość, psychiatria jest jedną z tych dziedzin, która w pełni pozwala na udzielanie usług medycznych właśnie w takiej formie.

Do rozwoju tak zwanych teleporad z pewnością w dużej mierze przyczyniła się również możliwość wystawiania recept i zwolnień lekarskich w formie elektronicznej. Wizyta lekarska online może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Dlaczego warto skorzystać z usług psychiatry online ?

 

1. Komfort.

Każdy pacjent, który wymaga leczenia psychiatrycznego z pewnością ceni sobie komfort, jaki daje wizyta odbyta bez konieczności wychodzenia z domu. W gruncie rzeczy, wiele chorób ogranicza lub nawet uniemożliwia opuszczanie miejsca zamieszkania. Wizyta może zatem odbyć się bez konieczności opuszczania własnej enklawy spokoju, w ulubionym, wygodnym fotelu i z kubkiem gorącej herbaty w ręku. Konsultacja lub kontrola psychiatryczna w większości przypadków jest po prostu konwersacją pomiędzy lekarzem i pacjentem, a badanie ciała nie jest konieczne. Pozwala to na przeprowadzanie wizyt w formie zdalnej- zarówno poprzez rozmowę telefoniczną, rozmowę na kamerce czy też nawet poprzez wymianę wiadomości.

 

2. Oszczędność.

Psychiatra online poza komfortem, jaki daje pacjentowi brak koniczności wychodzenia z domu, często oznacza również sporą oszczędność- czasu i pieniędzy. Pacjent nie jest bowiem zmuszony do poświęcania czasu na dojazd do gabinetu lekarza, nie musi gospodarować w planie dnia czasu na dojazd, nie wydaje pieniędzy na paliwo i eksploatację auta lub bilety komunikacji miejskiej. Wizyty online są również często znacznie tańsze od tych stacjonarnych, ponieważ nie wymagają od lekarza wynajmowania gabinetu, co może pozwolić mu na ograniczenie wydatków.

 

3. Dostęp do specjalistów z całego świata.

Wizyty online umożliwiają pacjentom korzystanie z usług ekspertów na całym świecie. Często choroba wymaga uzyskania pomocy lekarza specjalizującego się w konkretnej dziedzinie psychiatrii, a dojazd do jego gabinetu może być dla pacjenta niemożliwy ze względu na znaczne odległości od jego miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść psychiatra online. Warto również zaznaczyć, iż wizyty online umożliwiają skorzystanie z usług lekarza nawet w sytuacji, kiedy pacjent jest np. w podróży i nie ma możliwości w terminie wizyty stawić się w gabinecie.

4. Szybkie terminy.

Psychiatra, który oferuje swoje usługi online często może zaoferować pacjentom krótszy czas oczekiwania na wizytę. Może się to okazać nieocenione w momencie, kiedy pomoc lekarza jest potrzebna jak najszybciej.

 

Jak widać, psychiatra online może okazać się dobrym rozwiązaniem dla pacjentów ceniących sobie komfort, czas i dużą dostępność. Warto zatem przemyśleć skorzystanie z tego typu formy wizyty, ponieważ może ona okazać się najbardziej odpowiednia i wspomagać proces leczenia.