Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Pozytywne skojarzenia związane z gabinetem stomatologicznym mogą pozostać w dziecku do końca życia. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego specjalisty. Zanim nadejdzie dzień wizyty, warto stopniowo wprowadzać malucha w świat dentystycznego fotela – opowiadać o pracy stomatologa, tłumaczyć, jakie czynności wykonuje, a nawet zabrać dziecko na własną wizytę.

Większość dorosłych nie lubi wizyt u dentysty. Statystyki dowodzą, iż przeciętny Polak wybiera się do gabinetu stomatologicznego dopiero wtedy, gdy ból zaczyna uniemożliwiać im prawidłowe funkcjonowanie. Lęk przed dentystą bardzo często ma swoje źródło w dzieciństwie, kiedy to rodzice chcąc zachęcić swoje pociechy do mycia zębów straszyli nieprzyjaznym gabinetem. Taki scenariusz nie musi się powtarzać z pokolenia na pokolenie. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u stomatologa.

Kiedy na pierwszą wizytę

Problem odpowiedniego przygotowania na pierwsze badanie w gabinecie stomatologicznym nie pojawi się, jeśli zaczniemy przyprowadzać do niego dzieci odpowiednio wcześnie. Warto to zrobić już około 6-go miesiąca życia malucha. Wtedy to pojawiają się pierwsze ząbki. Lekarz może ocenić, czy rosną one prawidłowo i czy nie są narażone na próchnicę. Ponadto wytłumaczy, jak prawidłowo czyścić zęby i dziąsła i jakie nawyki pozwolą uniknąć chorób w przyszłości.

Obowiązkowo należy posadzić malucha na fotelu dentystycznym, gdy wyrosną mu wszystkie mleczne zęby. Najpóźniej więc na pierwszą wizytę należy wybrać się, gdy dziecko ma 3-4 lata. Nawet jeśli nic z ząbkami się nie dzieje, dziecko powinno być regularnie badane co około 3 miesiące. Bezwzględnie należy zapisać się do stomatologa, gdy na ząbkach pojawią niepokojące zmiany lub czarne plamki.

Przyjazny dentysta

Na długo przed pierwszą wizytą warto wywoływać w dziecku pozytywne skojarzenia z dentystą. W tym celu można sięgnąć po książeczki oswajające maluchy z gabinetem stomatologicznym. Nie bez znaczenia jest też wybór specjalisty. Warto wybrać przychodnię, w której dostępny jest np. kącik zabaw – pozwoli on dziecku zrelaksować się podczas oczekiwania na przyjęcie.

Do wybranego specjalisty warto udać się samemu – dziecko może nam wtedy towarzyszyć i obserwować, co pan doktor robi z naszymi zębami, jakich narzędzi używa, jak świeci światełkiem itp. Wybierzmy jednak moment, w którym nasze leczenie nie będzie polegało np. na chirurgicznym wyrwaniu ósemki. Ze wspólnej wizyty zrezygnujmy, jeśli nie ufamy własnym reakcjom. Dziecko raczej nie przekona się do fotela dentystycznego, jeśli zaczniemy na nim mdleć lub krzyczeć.

Rozmowa przede wszystkim

Jeśli spodziewamy się, że wizyta u stomatologa nie skończy się na obejrzeniu ząbków lusterkiem i pochwale, powiedzmy dziecku o tym. Wytłumaczmy, że lekarz używa specjalnej lampy i obrotowej szczoteczki, by usunąć brudek z ząbków i założyć kolorową plombę. Dziecko musi wiedzieć, czego się spodziewać.

Pierwsza wizyta u dentysty jest bardzo ważna. Od niej bowiem może zależeć późniejszy stosunek małego człowieka do gabinetu stomatologicznego. Rodzic powinien być dla malucha wsparciem, mówić o dentyście pozytywnie, nie wyśmiewać, nie zawstydzać i nie straszyć. Pozwoli to wypracować pozytywne nawyki i uchronić dziecko przed przykrymi konsekwencjami zaniedbań w tym zakresie.