Ćwiczenia a ciąża, czyli łamiemy fałszywe stereotypy
22 lipca, 2019„Kobiety w ciąży mówią NIE kanapie!”– tak mógłby brzmieć dramatyczny nagłówek tabloidów, opublikowany wraz ze zdjęciem wściekłych przyszłych matek, maszerujących dumnie z matami do ćwiczeń pod pachą, ku budynkowi zwanemu potocznie siłownią. Jednakże czy widok kobiety ciężarnej w takim miejscu jest powodem do obaw o jej czy dziecka zdrowie? Czy aktywna ciąża to dobry pomysł?
Nie ma co zaprzeczać, że w dobie Instagrama na i tak zestresowane nową sytuacją życiową przyszłe mamy spada kolejny problem: idealność. Pod wieloma względami, m.in wyglądu. Idealny wygląd przed, w trakcie i po ciąży. Choć oczywiście nie zamyka się to jedynie w sferze życia wirtualnego i hasztagu „instamatka”. Presja otoczenia czy najwyższego kata – samej siebie – potrafi zepsuć humor, a widok swego odbicia w gorsze dni nie pomaga. Do tego jak na złość przychodzą stereotypy i złote porady każdej napotkanej osoby, mówiącej, że jak aktywność w ciąży, to jedynie spacer, a jak chce się zaszaleć, to intensywny spacer. Ale nie zbyt intensywny rzecz jasna.
Zatem co można zrobić?
Sytuacja może się wydawać bezsilna (?), będąca wręcz zamkniętym kołem między oczekiwaniami a możliwościami. Jednakże koło można roztrzaskać i jest na to łatwy sposób – zajęcia fitness dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia wpływają na ilość endorfin, a te na dobre samopoczucie oraz sposób postrzegania samych siebie. Nie należy zapominać o wsparciu dla ciężarnych kobiet, jakie mogą one otrzymać. Ponadto wykonywane ćwiczenia fitness pomagają w utrzymaniu odpowiedniej siły mięśni stabilizujących kręgosłup, zapewniają odpowiednie napięcie mięśni i przygotowanie ciała do porodu. Zajęcia odbywają się w przystosowanej do tego sali. Ćwiczenia mają umiarkowaną intensywność, jednakże są indywidualnie dostosowane do aktywności fizycznej sprzed ciąży oraz modyfikowane zgodnie z trwającym trymestrem. Treningi odbywają się pod okiem certyfikowanego instruktora fitness, który posiada fachową wiedzę wymaganą w tym zawodzie. Aktywna ciąża pomaga przyszłej mamie:
- poprawić i utrzymać wydolność układu sercowo-naczyniowego,
- zmniejszyć ryzyko wystąpienia otyłości i związanych z nią chorób,
- zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej czy rozstępów,
- utrzymać sprawność fizyczną
- i skrócić czas powrotu do zdrowia po porodzie.
Aktywna ciąża – od kiedy, dla kogo
Ćwiczenia fitness w tej formie są przeznaczone dla kobiet od 3. miesiąca ciąży pojedynczej lub mnogiej. Ciąża musi przebiegać prawidłowo, a przed przystąpieniem do zajęć należy skontaktować się ze swoim ginekologiem lub położnikiem w celu otrzymania informacji, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do aktywności fizycznej.
Jak znaleźć odpowiednie miejsce?
Niektórzy porównują wysiłek podczas porodu do przebiegnięcia maratonu. Jeżeli przedstawione informacje i korzyści płynące z ćwiczeń fitness w czasie ciąży Cię zainteresowały, to klub Shausha chętnie podoła wyzwaniu, by pomóc Ci w przygotowaniach do niego. W końcu droga do mety może być łatwiejsza.