Cechy wanny galwanicznej

Cechy wanny galwanicznej

20 maja, 2022 Wyłączono przez admin

Galwanizacja to znany proces, który pozwala nadać metalom dodatkowych cech. Dzięki temu materiały stają się odporne na różne czynniki, takie jak rdzewienie, wysokie temperatury, substancje chemiczne, czy też uszkodzenia chemiczne. W tym wypadku znaczenie ma wanna galwaniczna. Na rynku znajdziemy sporo ciekawych produktów, które będą odpowiednie do takich czynności. Czym cechuje się wanna tego rodzaju? O czym warto wiedzieć? Jakie materiały są stosowane do produkcji nowoczesnych wanien galwanizacyjnych? 

Wanna do galwanizacji

W celu przeprowadzenia procesu galwanizacji, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Ogromne znaczenie ma zbiornik galwanizacyjny, czyli tak zwana wanna. Służy do pomieszczenia w niej szczególnych substancji (roztworu z jonami, z jakiego powstaje powłoka galwanizacyjna). Co ciekawe, roztwór mogą tworzyć różne pierwiastki. Najpopularniejsze rozwiązania to chrom, cynk, nikiel i fosfor. Za pomocą tych metali i elektrod, wytworzona zostaje różnica potencjałów, co prowadzi do galwanizacji. Kąpiel galwanizacyjna to zanurzanie materiały w roztworze naładowanym jonami.

Cechy wanny galwanicznej

Wanna galwaniczna jest tworzona z materiałów dobrej jakości. W procesie galwanizacji ważne są roztwory chemiczne i prąd elektryczny, dlatego wanna musi bazować na wielu właściwościach. Warto zauważyć, że musi być ona odporna na działanie wielu czynników, które mogłyby zagrozić zbiornikowi. Istotne jest to, aby materiał był dostosowany do substancji, wykorzystywanej do jonizacji. Taką rolę pełną głównie tworzywa sztuczne – polietylen, polichlorek winylu, polipropylen. Za każdym razem, kiedy przeprowadzamy galwanizację, konieczne jest dobranie odpowiedniej wanny galwanizacyjnej.

Podsumowują trzeba stwierdzić, że poszczególne rodzaje wanien są różnorodne pod względem cech. Jednak ich zasadniczy charakter jest zazwyczaj taki sam. Wanna galwaniczna (https://wigal.pl/pl/co-robimy/) musi cechować się wysoką wytrzymałością na wiele czynników, tak aby przeprowadzić sprawnie i bezpiecznie kąpiel galwanizacyjną.