Warszawskie Stare Miasto

Warszawa co roku przyciąga do siebie tysiące osób. Dla jednych to miejsce pracy lub studiów, ale również to miejsce pełne atrakcji turystycznych. Jednym z obowiązkowych punktów do zwiedzenia w stolicy jest Stare Miasto – historyczne centrum Warszawy. Na rynku Starówki stoi pomnik syrenki. Rynek otaczają zabytkowe, kolorowe kamieniczki. W większości z nich znajdują się restauracje, kawiarnie i warszawskie noclegi w przystępnych cenach. Każdą ze stron rynku, czyli tak zwaną pierzeję, nazwano imieniem ważnej dla miasta postaci: Kołłątaja, Zakrzewskiego, Dekerta i Barssa. W północnej pierzei znajduje się muzeum.

Ze starym rynkiem wiąże się równie stara legenda. Ponoć w podziemiach jednej z kamienic miał mieszkać potwór zabijający ludzi spojrzeniem – bazyliszek. Pokonał go śmiałek obwieszony lustrami. Gdy tylko potwór ujrzał własne odbicie – skamieniał. Obecnie w kamienicy znajduje się restauracja „Pod Bazyliszkiem”. Kolejne ważne miejsca Starego Miasta to Plac Zamkowy i znajdujący się tam Zamek Królewski, kolumna Zygmunta i katedra św. Jana. Kolejne urokliwe miejsce to Rynek Nowego Miasta. Z leżącej za pierzeją Barssa, ulicy Brzozowej rozciąga się widok na Wisłę.

Na Starówce znajduje się łącznie dziewięć kościołów oraz kilka pomników. Najciekawsze z monumentów to pomnik Jana Kilińskiego i pomnik Małego Powstańca. Stare Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone podczas drugiej wojny światowej. Pomimo sprzeciwów zagranicy, podjęto się trwającej w sumie 10 lat odbudowy Starówki. Obecnie Stare Miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Starówka jest popularnym miejscem nie tylko wśród turystów, ale również wśród mieszkańców miasta. Ze względu zabytkową zabudowę i mnogość restauracji to popularne miejsce do spędzania wolnego czasu. Odbywa się tu też wiele imprez plenerowych. W okolicy Starego Miasta istnieje duża baza noclegowa. Do najpopularniejszych hoteli należą White Podwale, P & O, Castle Inn., Hotel Kanonia Stare Miasto, UFO oraz Duval Serviced Apartaments. Wszystkie z nich oferują podobny kilkugwiazdkowy standard, większość z nich znajduje się w zabytkowych obiektach. 

Jedno przemyślenie nt. „Warszawskie Stare Miasto

  1. Uważam że każdy Polak powinien zwiedzić Warszawę. Byłem tam już kilka razy a nadal są miejsca na które nie wystarczyło mi czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *