Sudety Wschodnie i Zachodnie – górskie niespodzianki

Sudety to jedno z tych wyjątkowych miejsc, gdzie warto się wybrać na urlop (Sudety – noclegi na Meteorze). Jest to kraina piękna, zarówno jeśli chodzi o przyrodę, jak i tutejsze zabytki. Wliczają się w nie mniejsze pasma, jak Karkonosze, Góry Opawskie, Góry Stołowe czy Góry Złote. Warto odwiedzić każde z nich, bo wszędzie znajdziemy piękne miejsca, interesujące szlaki turystyczne i szczyty, skąd rozciągają się niesamowite widoki. Niektóre z pasm zaliczanych do Sudetów są odwiedzane częściej, inne rzadziej, ale wszystkie są bardzo piękne i wszędzie można znaleźć wiele uroczych miejsc na długie wycieczki piesze oraz rowerowe.

Góry Bialskie należą do wschodniej części Sudetów, a najwyższym ich szczytem jest Postawna. Niedaleko warto wybrać się także w Masyw Śnieżnika, gdzie znajduje się wiele ciekawostek geologicznych. Zobaczyć tutaj można wiele dawnych kopalń i wyrobisk, a pół wieku temu odkryto tutaj także największą Sudecką jaskinię – Niedźwiedzią. W środkowej części Sudetów znajdują się natomiast piękne Góry Orlickie, porośnięte przez lasy świerkowe i górskie łąki. Najwyższym ich szczytem jest Orlica. Ciekawostką jest, że w Górach Orlickich występuje najwyżej położona wieś w Polsce – Zieleniec, gdzie latem trenują kolarze, a zimą przyjeżdża wielu miłośników białego szaleństwa. Z pasmem graniczy kolejny ciekawy łańcuch – Góry Bystrzyckie. Tutaj obejrzeć można ciekawą jaskinię – Solną Jamę oraz rezerwat torfowiskowy, Topielisko.

W Sudetach Zachodnich warto wybrać się w Góry Kaczawskie oraz do Rudaw Janowickich. Jednak najsłynniejszym pasmem w tych stronach są Karkonosze, gdzie znajduje się także najwyższy szczyt całych Sudetów, czyli Śnieżka. Dużą popularnością cieszą się miasta położone u podnóży Karkonoszy – Karpacz, Szklarska Poręba czy Kowary. Tam zlokalizowane są liczne muzea i inne atrakcje. Obejrzymy też wiele zabytkowych świątyń oraz oryginalne wille miejskie. By dobrze poznać tutejsze strony, koniecznie trzeba zatrzymać się gdzieś na dłużej. Można także zaplanować wycieczkę objazdową, a każdego dnia pojawiać się w innym miejscu. Baza noclegowa w tutejszych miejscowościach jest bardzo dobrze rozwinięta, więc bez problemu znajdziemy miejsca, gdzie można zarezerwować noclegi. Sudety to także dobra sieć dróg i połączeń autobusowych oraz kolejowych. Pozwala nam to na szybkie przemieszczanie się z punktu do punktu, by poznać jak najlepiej całą okolicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *