Moda na morskie wakacje: Kąty Rybackie

Kąty Rybackie to kaszubska perełka położona na Mierzei Wiślanej, tuż nad zachodnim brzegiem Zalewu Wiślanego. Wioska ma charakter letniskowy, chociaż zachowuje dawne tradycje rybackie, jest tutaj port i przystań rybacka, a nabrzeże zdobi pomnik i ławeczka rybaka. Miejscowość znajduje się w dość bliskim sąsiedztwie Krynicy Morskiej, Sztutowa, Jantaru, przy czym Kąty Rybackie to istna oaza ciszy i spokoju, o którym marzą amatorzy wypoczywania w kameralnej atmosferze. Bliskość do topowych kurortów sprawia, że w razie potrzeby można wyruszyć na poszukiwanie i doznawanie większych atrakcji. Lokalna baza noclegowa [więcej na ] to spory wybór opcji pobytowych, dostępnych na każdą kieszeń.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z końca XVII wieku, kiedy to angielski kupiec wybudował tutaj dwór. Co sprawiło, że H. Wilhelmowi Ramseyowi wpadła w oko ta okolica, tego nie da się jednoznacznie określić, być może był wizjonerem i dostrzegł niesamowity potencjał osady? Być może był człowiekiem, który wyprzedzał zastaną rzeczywistość? W każdym razie po powstaniu dworu zaczęli pojawiać się rybacy, którzy zamiast domów stawiali rybackie szopy. Traktowali nową osadę jako miejsce do połowów. Osadnictwo jednakże nastało, gdyż udokumentowane zostało, że w dwudziestoleciu międzywojennym wioska była popularna wśród letników. Niestety rozwój turystyki we wsi przerwała II wojna światowa, która w finale pozostawiła wieś kompletnie zniszczoną. Epoka PRL-u kontynuowała na swój sposób przedwojenne tradycje.

Okolicę Kątów Rybackich upodobały sobie kormorany, dla których zresztą swego czasu został stworzony rezerwat, ciągle powiększany pod względem terytorialnym. Ptaki te mogą żyć w naturalnych warunkach, a przyrody nie nęka ręka człowieka. Rezerwat ten jest swoistym wyróżnikiem dla Kątów Rybackich. Ludzi przyciąga przestronna plaża, która już standardowo jest traktowana jako największa atrakcja każdej wakacyjnej miejscowości położonej nad wodą. Zalew Wiślany to raj dla żeglarzy, więc na każdym kroku można spotkać miłośników tego sportu. Ciekawym miejscem jest oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, czyli Muzeum Zalewu Wiślanego, w którym to można zapoznać się z historią szkutnictwa oraz rybołówstwa. Dzieci pokochają niesamowitą strefę dmuchańców zwaną Zatoką Piratów, w której to czekają na nie dmuchane statki pirackie czy zjeżdżalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *