Między Ustką a Łebą – Rowy

Rowy to miejscowość turystyczna leżąca na Wybrzeżu Słowińskim u ujścia rzeki Łupawy. Na ujściu rzeki znajduje się tutejsza niewielka przystań rybacka, ponieważ kiedyś Rowy były przede wszystkim rybacką wioską. Dopiero od jakiegoś czasu stają się one głównie wsią letniskową. Wciąż jest rozbudowywana miejscowa baza noclegowa oraz infrastruktura turystyczna (Rowy noclegi – na stronie Meteora). Rowy mogą się również pochwalić tym, że posiadają aż dwa kąpieliska morskie: Rowy Wschód i Rowy Zachód.

Pierwsze kąpielisko jest mniejsze – posiada jedno zejście na plażę oraz obejmuje 200 metrów linii brzegowej. Plaża zachodnia jest o wiele większa – ma długość 400 metrów i aż cztery wejścia. Będąc w miejscowości warto wybrać się nad jezioro Gardno (info – Wikipedia). Ma ono prawie 2,5 tys. hektarów i głębokość 2,6 m. Dzięki temu, że jest stosunkowo płytkie można na nim bezpiecznie uprawiać sporty wodne. Nieopodal jeziora znajduje się zaś ciekawy tutejszy zabytek – pozostałości dawnej rezydencji rycerskiej typu motte, w postaci wieży otoczonej wałem i fosą.

Kolejnym ciekawym zabytkiem na terenie wioski jest XIX-wieczny neoromański kościół pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła, który wybudowano z ciosanego kamienia. Na zachód od Rowów możemy zaś podziwiać piękne wybrzeże klifowe. Zachodnia część miejscowości została objęta obszarem chronionego krajobrazu „Pas Pobrzeża na Wschód od Ustki”. Na wschód od wioski możemy zaś zobaczyć słynne ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego. Należą one już do Łeby, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy wybrali się na wycieczkę rowerową w tamte okolice.

Rowy są miejscowością, w której możemy bardzo przyjemnie spędzić czas na łonie natury spacerując po tutejszych sosnowych lasach czy też jeżdżąc na rowerze. Koniecznie powinniśmy odwiedzić Słowiński Park Narodowy. Poza tym na terenie parku w oddaleniu od skupisk ludzkich znajduje się również latarnia morska Czołpino, która w sezonie wakacyjnym jest udostępniona dla turystów do zwiedzania. Rowy są bardzo ciekawe i chętnie odwiedzane przez turystów. Możemy się tu cieszyć ciszą i spokojem, ale także spędzić bardzo miło czas i się nie nudzić. Warto też wybrać się na wycieczkę do pobliskiej Łeby oraz Ustki.

Jedno przemyślenie nt. „Między Ustką a Łebą – Rowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *