Mazurski Park Krajobrazowy – Ruciane-Nida

Ruciane-Nida jest miejscowością znajdującą się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, a dokładniej na terenie Pojezierza Mazurskiego. Bezsprzecznie jest to jedno z bardziej godnych polecenia miejsc w pólnocno-wschodniej części naszego kraju.  Jednym z miejsc, które warte jest odwiedzenia podczas dłuższego pobytu jest znajdujący się w tym rejonie Mazurski Park Krajobrazowy. Historia tej atrakcji sięga roku 1977, na kiedy to datowane jest jego powstanie. Ten Mazurski Park jest również bardzo potężnym, jego obszar szacowany jest na około 54.000 ha, a ochronna strefa ma powierzchnię wynoszącą ponad 18.000 ha. Statystyki podają, iż rzeki i jeziora stanowią 17.000 ha, natomiast powierzchnia lasów to ponad 29.000 ha. Pozostałą część stanowią tereny zabudowane oraz użytki rolne. Mazurski Park Krajobrazowy znajduje się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, jest on jednak tak potężnych rozmiarów, iż sięga na terytorium gmin znajdujących się aż w trzech powiatach, jedną z gmin na której znajduję się ów obiekt jest gmina Ruciane-Nida, zajmuje na jej terenie około 15.000 hektarów. Atrakcja ta łączy aż dwie różne od siebie geomorfologiczne struktury, jakimi są sandry oraz moreny. Chroni on wspaniałe naturalne bogactwo jakim jest znajdująca się tu wspaniała fauna oraz flora.

W skład samego parku wchodzi około 60 jezior, a wśród nich to największe w Polsce – Śniardwy, a także Krutynia czyli rzeka postrzegana jako ogniwo jednego z najciekawszych kajakowych szlaków na terenie nie tylko Polski, ale i całej Europy. Zaliczyć tu należy także aż 11 rezerwatów przyrody, a wśród nich rezerwat biosfery czyli Jezioro Łuknajno, a także niesamowitą faunę w postaci takich gatunków jak: łosie, wilki, wydry, bobry czy ponad 200 gatunków ptaków.

By zapoznać się z przyrodą występującą na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego stworzono aż kilkadziesiąt przyrodniczych ścieżek rozmieszczonych w dość różnorodnych miejscach. Niektóre z nich zostały w dość skrupulatny sposób oznakowana w terenie, a wzmianki na ich temat znajdują się w niezliczonych przewodnikach, które to można nabyć przed udaniem się w trasę. Na miejscu funkcjonuje także dość dobra oferta noclegów (sprawdź np. meteor-turystyka.pl – Ruciane Nida – noclegi). O istotne praktyczne wskazówki warto także pytać gospodarzy na miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *