Legnickie szlaki turystyczne

Legnica słynie z tego, że przebiegają przez nią różne szlaki turystyczne sprawiając, że staje się miejscem niezwykłym również pod względem historycznym. Wybierając Legnicę jako miejsce wypoczynku warto zainteresować się tymi szlakami, a także skorzystać z tutejszej bazy noclegowej [].

Jednym z najważniejszych szlaków jest „droga wysoka” lub inaczej Via Regia. Szlak ten jest historyczny i prowadzi od Hiszpanii aż po Ukrainę. Zawsze pełnił charakter drogi ponadregionalnej, która w niezwykły sposób sprzyjała komunikacji między państwami europejskimi, a przez to również ich rozwojowi. Z początku droga ta była traktem wojskowym, jednak z czasem zaczęła nabierać charakteru handlowego, co wpłynęło na zasadniczy rozwój miast znajdujących się przy szlaku. Drogą tą pielgrzymował św. Jakub, zaś jego podróż nazywana jest „Drogą św. Jakuba”. Znajduje się w Polsce na terenie od Góry św. Anny przez Opole, Wrocław, Legnicę, Lubań aż do Zgorzelca.

Kolejnym ważnym szlakiem jest Europejski Szlak Cystersów. O jego powstaniu postanowiła Rada Europy. Jej początek znajduje się w Portugalii, zaś kończy się w Polsce. Na jego trasie znajduje się Legnica – pomiędzy Lubiążem a Krzeszowem. Szlak ten biegnie przez następujące miejscowości: Kawice–Prochowice–Golanka–Spalona–Kunice–Legnica–Kościelec–Warmątowice–Winnica–Stary Jawor–Jawor–Paszowice–Sokola–Kwietniki–Pogwizdów–Świny. Szlak ten cieszy się szczególną popularnością wśród turystów, gdyż znajduje się na nim mnóstwo ciekawych zabytków.

Wartym zobaczenia jest również Szlak Bitwy 1241 roku pod Legnicą. Jest to trasa spacerowa, która ma długość 12 kilometrów, zaś w zasadniczej części przebiega przez Legnicę, dalej przez Bartoszów i Legnickie Pole. Na szlaku tym znajduje się kościół i klasztor pw. św. Jadwigi Śląskiej oraz Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu.

Kolejnym ważnym szlakiem jest Szlak Polskiej Miedzi, którego długość wynosi ok 112 kilometrów. Na szlaku tym są połączone rejony starego zagłębia miedziowego oraz centralna część Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. W środkowej części przebiega on przez tereny leśne. W Legnicy i w Głogowie występują na tej trasie niezwykłe perły architektury polskiej. Po szlaku tym można poruszać się głównie pieszo oraz na rowerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *