Duch pogańskich wierzeń – Kłodzko

Każdy od małego uwielbia legendy, mity i wszelkie inne opowieści. Taka historia dotyczy Kłodzka i krążących na jego temat opowieści. Jedna z legend dotyczy powstania miasta.

Według legendy założycielką była niezwykła dziewica Waleska. Władała miastem i mieszkańcami między innymi dzięki nadludzkiej mocy, niesamowitej sile, nieprzeciętnej urodzie i umiejętnościach takich jak myślistwo czy strzelnictwo. Potrafiła pokonać nawet mężczyzn. Istnieją dwie wersje tej legendy. Jedna mówi, że owa piękna dama odmówiła rycerzowi, który chciał wziąć ją za żonę. Rycerz urażony zbuntował jej ludzi. Wkrótce porwali dziewczynę, przeprowadzili sąd i kiedy nie znaleźli żadnego racjonalnego wytłumaczenia posądzili ją o stosowanie czarów i zamurowali ją w murach zamku.

Istnieje jednak druga wersja, która mówi, że dziewczyna weszła w konszachty z diabłem, a jej moc pochodziła z jej pięknych długich włosów. Ta wersja jednak kończy się podobnie – zbuntowani ludzie obcinają włosy dziewczyny i zamurowują ją w murach zamku. Jednak przez diabelską siłę ciało Waleski zmieniło się w kamień. Do tej pory na pamiątkę pogańskiej dziewczyny w murze naokoło twierdzy znajduje się rzeźba kobiecego popiersia. Jednak rzeźba ta uległa zniszczeniu i w tej chwili nie da się rozpoznać rysów twarzy.

Ciekawostki dotyczą również studni piekarskiej, która została wykuta w skale i ponoć ma 50 metrów głębokości. Według legendy pewna mieszkanka Kłodzka Charlotta Ursinus zatruła tą właśnie wodę studzienną, aby osłabić żołnierzy. Niestety otruła też swojego kochanka. Później za ten czyn została skazana na więzienie w twierdzy.

Jan Hus był kaznodzieją i reformatorem religijnym. Zginął na soborze w Konstancji. Po jego śmierci zaczęły się wojny na tle religijnym. W imię jego przekonań walczyła grupa, którą dowodził Jan Żiżka – świetny dowódca, genialny strateg. Według opowieści dowodził akcjami nawet po utracie wzroku w bitwach. Inne opowieści głoszą, że kazał swoim ludziom po śmierci zrobić z jego skóry bęben. Tak też ponoć zrobili. Bęben był dla żołnierzy niczym głos zachęcający do bitwy. Jednak podczas jednej z bitew żołnierze stracili go. Przez wiele lat przechowywany był na zamku, aż Fryderyk II dostał go w prezencie wraz z włosami i łukiem Waleski. Więcej żadnych wzmianek o żadnym z tych podarków nie ma.

Żeby poznać pewne historie, lepiej je zrozumieć, poznać historię i życie Waleski czy też Jana najlepiej pojechać do Kłodzka. Zarezerwować szybko nocleg można nawet kilka tygodni przed urlopem, aby mieć pewność, że zdążymy ze wszystkim na czas. Takie inspirujące historie są ciekawymi zagadkami nie tylko dla dorosłych, ale także dla nieco starszych dzieci. Maluchy mogłyby wystraszyć się niektórych mrocznych opowieści, ale starsze dzieci z pewnością z wypiekami na twarzy wysłuchają historii o pogańskich wierzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *