Co powinniśmy wiedzieć o Juracie?

Jurata w chwili obecnej jest częścią Jastarni, miasta leżącego na Półwyspie Helskim. Z jej nazwą łączy się pewna bardzo ciekawa legenda. Jurata była żmudzką boginią, która wbrew woli swego ojca, zakochała się w ubogim rybaku. Za to spotkała ją kara – jej przepiękny, podwodny bursztynowy pałac został roztrzaskany na miliony kawałków. Do dziś jego okruchy można znaleźć na brzegu morza…

Jurata formalnie powstała w 1928 roku. Od samego początku stała się ulubionym miejscem elit finansowych, intelektualnych i artystycznych. Najprawdopodobniej to tu zostały namalowane obrazy Wojciecha Kossaka pod tytułem „Zaślubiny z morzem” oraz „Na straży polskiego morza”. W tym samym domu mieszkały także córki malarza: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska oraz Magdalena Samozwaniec. Tutaj także tworzyły. Był to też czas, w którym powstało tu wiele hoteli, pensjonatów oraz luksusowych domków, z których większość do dziś stanowi miejscową bazę noclegową. 

Jurata to miejsce, w którym gościł również bardzo często inny malarz, Mieczysław Lurczyński. Wystawiał on tu swoje obrazy w galerii innego artysty, wraz z Wojciechem Kossakiem. Po II wojnie światowej kurort zachował swój wypoczynkowy charakter. W latach 60. i 70. XX wieku wybudowano tu wiele ośrodków zakładowych, resortowych i związkowych. W tym czasie także powstało drewniane molo, które prowadzi w głąb Zatoki Puckiej. W kurorcie zachowało się bardzo wiele modernistycznych willi oraz pensjonatów, które powstały w większości w latach 30. XX wieku. Wart zwrócić uwagę także na budynek tutejszej poczty. Całkiem niedawno został on zmodernizowany, jednak zachowano jego oryginalny charakter.

Jurata jest całkiem dobrze połączona z resztą wybrzeża. Przebiega przez nią między innymi linia kolejowa, która łączy ją z Gdynią. Oczywiście kursują tu także autobusy. Jako że jest to nadmorski kurort, który turyści wybierają właśnie z tego względu, jest tu też kąpielisko Jurata „Międzymorze”. Czasami błędnie się uznaje, że to w Juracie znajduje się rezydencja wypoczynkowa prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – choć tak naprawdę położona jest ona w pobliżu Juraty, ale na terenach należących do Helu. Na tym obszarze również pozostało wiele „pamiątek” po II wojnie światowej. W Jastarni możemy zobaczyć na przykład skansen fortyfikacji z 1939 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *